`

Čo je to redakčný systém ?

Redakčný systém slúži na ľahké pridávanie nových stránok a sekcií a úpravu už vytvorených článkov. Nemusíte tak kontaktovať tvorcu stránky, ktorému by ste za služby platili, ale obsah vaších stránok si viete jednoducho upraviť sami. Pre webové stránky využívam Open Source redakčný systém SilverStripe, pričom je upravený pre vaše potreby. To znamená, že tu nájdete len také prvky, ktoré sú relevantné pre váš web a dokážete s nimi jednoducho a rýchlo upravovať celú stránku.

Čo redakčný systém ponúka ?

 • Vytvorenie nových sekcií a stránok
 • Jednoduchá úprava rôznych typov stránok aj domovskej stránky
 • Vloženie odkazov na vlastný web, iné webové stránky, mail či telefónny kontakt
 • Vloženie obrázkov do banneru, obrázok v texte alebo fotogalériu
 • Vloženie súborov do článkov
 • a veľa ďalších prvkov

Čo môžem upraviť ?

Nakoľko je každá webstránka jedinečná, je potrebné na to myslieť aj pri vytvorení jedinečného redakčného systému pre vás. Existujú však niektoré základné prvky, ktoré využívajú takmer všetky webové stránky. Sem patria stránky typu: Domovská stránka, Podstránka (Page), Sekcia.


Prihlásenie

Odkaz na prihlásenie sa do redakčného systému nájdete v pätičke s textom "Admin". Taktiež sa môžete prihlásiť zadaním www adresy vo formáte http://vasastranka/admin.

Štruktúra redakčného systému

Redakčný systém obsahuje ľavé bočné menu a vlavný obsah, kde sa nachádza štruktúra stromu vašej stránky a obsah vybranej stránky.

Ľavé menu

V ľavom menu sa nachádzajú všetky dôležité odkazy na manipuláciu s vašom webovou stránkou. Medzi najdôležitejšie časti, s ktorými budeme pracovať sú:

Hlavná obsahová časť slúži na zobrazenie štruktúru vašej stránky, v ktorej môžete vybrať, ktorú stránku potrebujete upraviť. Po kliknutí na danú stránku sa zobrazí vedľa stromu editor.

redakčný systém

Stránky

V ľavom menu klikneme na položku Stránky a v obsahovej časti klikneme na tlačidlo + Pridať nový. Otvorí na nám nastavenie našej novej stránky. Tu je potrebné vybrať úroveň stránky a jej typ.

Vyberte, kde vytvoriť túto stránku:

Bežné stránky, ktoré sa zobrazujú v menu bez toho, aby sme ho museli rozbaliť sú stránky najvyššej úrovne. Stránky, ktoré sú v strome v nejakej sekcii (tzv. podstkránky) patria pod inú stránku.
 • Najvyššia úroveň – hlavné stránky, ktoré sa zobrazujú aj v menu
 • Pod inú stránku – podstránky, ktoré nie je vidno v menu (túto voľbu používame napr. pri sekciách)
redakčný systém

Vyberte typ stránky:

Jednotlivé typy stránok sú rôzne pre jednotlivé weby a ich popis vám bol zaslaný v manuály vytvorenom priamo pre vašu stránku. Základné typy stránok sú:
 • Home Page – domovská stránka, ktorá sa zobrazí po zadaní vašej URL adresy
 • Page – obyčajná stránka, v ktorej môžete upraviť obsah stránky príp. vybrať banner, ilustračný obrázok a fotogalériu
 • Kontakt – stránka s kontaktnými údajmi, mapou príp. kontaktným formulárom